Jak děti podpořit v procvičování jemné motoriky?

Co je jemná motorika?

Kreslení, psaní, zavazování tkaniček, držení příboru,... jemnou motoriku využíváme v podstatě neustále, při běžných denních činnostech. A právě z toho důvodu je pro děti bezproblémové zvládání všech těchto činností nezbytné.

Děti s rozvojem jemné motoriky začínají v podstatě postupně od narození - nejdříve se učí uchopovat věci do rukou, později si hračky, či jiné předměty, přendávají z ruky do ruky a postupně si s nimi začínají hrát a různě pracovat. Abychom předešli nesprávnému rozvoji, doporučujeme věnovat pozornost práci rukou a prstů už od raného vývoje miminka.

Prací rukou a prstů to však nekončí. Jemná motorika velmi úzce souvisí také s koordinací mluvidel a součinností RUKA-OKO. To je zase důležité pro zvládnutí čtení a psaní a další manuální aktivity. 

Odborněji řečeno je jemná motorika souhra drobných svalů, které se zdokonalují postupným procvičováním a trénováním pomocí jemných pohybů rukou a manipulace s drobnými předměty. Do jemné motoriky zahrnujeme také: vizuomotoriku, mimiku, grafomotoriku, logomotoriku a oromotoriku.

To by bylo ze základních informací vše, nyní si řekneme, jak a pomocí čeho dětem s rozvojem jemné motoriky pomoct. :-)

Činnosti a hračky pro procvičování jemné motoriky

Jednoduché procvičování začíná při běžných činnostech v domácnosti. Nechte děti, aby vám pomáhaly v kuchyni, zaply pračku, naučte je zavazovat tkaničky nebo zapnout bundu.

Jaké činnosti se dále dají vymyslet z věcí, které doma všichni máme?

  • Navlékání těstovin na provázek,
  • malování prstovými barvami,
  • stříhání papíru,
  • přišívání knoflíku,
  • modelování s plastelínou,
  • šroubování uzávěru lahve,
  • zamykání a odemykání,
  • listování v knize,
  • věšení prádla.

Skvělým prostředkem, při kterém se děti nejen učí, ale také zabaví, jsou hry zaměřené právě na rozvoj motoriky. Jde o hračky, při kterých je spolupráce rukou, prstů a zároveň zraku, nezbytná.

Pokud byste takové hračky rádi vašim dětem pořídili, máme pro vás pár tipů z naší nabídky, které jsou na tyto činnosti speciálně vyrobené.

1. Stavebnice

291_stavebnice 258_stavebnice-12-ks

V nabídce máme dva typy stavebnic - menší kostičky různých tvarů a barev, které se děti zároveň učí rozpoznávat a klasickou blokovou stavebnici.

2. Ježek a beruška

279_jezek-removebg-preview270_beruska-removebg-preview

Principem hraček ježek a beruška je zatlačení korkových zátek do výřezů v korkové skořápce. 

3. Voskovky

216_navrh-bez-nazvu--2

Malování děti milují. Tyto voskovky byly navrženy speciálně pro malé dětské ručičky, aby podpořily správný úchop psacích potřeb.

4. Muchomůrka

267_muchomurka-removebg-preview

Podobně jako u ježka či berušky, je i u muchomůrky principem hry vkládání a zatlačení bílých koleček do červeného hříbku.